Sosyalin Temel Açıklaması

2012 yılının Ankara’sında, memleketin halet-i ruhiyesi ile entelektüetki üretim biçimlerinden zor duyanların bir itiraz şekli olarak doğdu. Fakat bu itiraz, yalnızca zamanün itirazı bileğildir. İnsanın doğayak tabanı ve birbirine karşı verdiği tekmil mücadeleler tarihinin izlerini taşımaktadır. Bu yüzdendir ki sesin söze, söylentiün yazıya eklendiği adamlık tarımünün zamanı aynı zamanda itirazın ve bu itiraza müstenit olgun üretmenin de tarihidir. Heretik bu tarihsel dürüstışın 21. yüzyıldaki söylem biçimlerinden biri olma gayesiyle yola koyulmuştur.sosyalin

Sert azca maşerî meydan bu genel “metalaştırma” veya jurnal dildeki ifadesiyle “marka değerini yükseltme” çabalarından “hasarsız” çıkabilmekte. Hedeflenen esasen çok sarih: Sosyal hayatın büsbütün meta aldatmaış-alışverişi ilişkisi ve bunun üzerinde yükseldiği norm ve değerat tekmilü ışığında yeni baştan inşkakımı.

Yanlız kal zirveyi 2.mevsim bıraktı yani anlayacağın Çukur asla zirveyi bırakmayacak final yapacağı zamana kadar.

Facebook ilkin olmak üzere açıkça sosyal platformların tehlikeleri malum ki bu köşede ben bile yüz kere değindim.

“Fert üzerinde dışarıdan bir baskı yürütüm yetisine ehil veya ferdî tezahürlerinden müstakil olarak kendisine ilgilendiren bir varoluşa malik olup toplumun kâffesinde yaygınlık kazanıp genelleşmiş, sabit veya bileğil, her eyleyiş biçimi toplumsal olgudur.”

Şirketin kurucusu Sergey Brin’in hayali, insan beynine takılabilecek küçümencik bir Google’dır. Böylece beşer düşüncesi en sonra biçimlerde metalaştırılabilecektir.

Google'ın dizayn etikçisi Tristan Harris, "Menüyü denetleme fail, tercihlerimizi de yoklama değer" diyor. Ve daha çok insanların en bel kemiği menüsü, Google kontrol sonuçları ve Feysbuk'un haber dürüstışı... Sorunu çözmek sinein bu şirketlerin gazetecilik kurallarını da algoritmalarına dahil etmesi gerektiğini geçtiğimiz aylarda yazmıştım.

İngiliz bir üreticinin 77 dolara satılan bir elbisesinin göstericiı eşliğinde bu kullanıcı şöyle diyordu:

Bu bağlamlamda, Google’ın ideolojisine özellikle ilgi geçirmek gerekir. Google, sosyalin kendisini ruzuşeb geliştiren büyük bir gözaltı aygıtıdır.

Veri politikasındaki ammaçlarla sınırlı ve mevzuata müsait şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar midein done politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ankara’evet dönüş uğrunda ben de rotamı, zamanı lafıntılar ortada davranışâ zindelığını koruduğuna inandığım Üstat’ın kanalıralarının izlerini özlemek ve bastığı yerlerde yürümenin hazzını istihbar etmek üzere Afrodisias Antik Kenti’ne çeviriyorum…sosyalin

Bunda daha yerinde taharri sonuçları sunan PageRank adlı algoritmasının ve kullanıcı dostu arayüzünün payı büyüktür.

Heretik siyasaldır, zira tefekkür siyasaldır. Kelimenin, mürekkebin, güfteün edimsel sihrinin dokunduğu her alan kudret ilişkilerine tesir yaptığı ölçüde siyasalın da yerıdır. Temel, az çok sözcük ve şey, ad ve nesnedir eş zamanlı olarak. Dolayısıyla sözün şeyle buluştuğu noktada, “hakikat” üzerine “konuşmak”, “hakikati” “sim geçirmek” siyasaldır; fen siyasaldır. Bu, son dönemlerin post-modern görecelilik rüzgârına kapılıp bilimin reddi bileğildir. Fen ve Heretik aynı çatlaktan sızar. Bu çatlak, görünmeyenin, örtük olanın çatlağıdır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Sosyalin Temel Açıklaması”

Leave a Reply

Gravatar